http://www.pwik.gorzow.pl/dalej/image001.jpg

 

     

 

INFORMACJA DLA ODBIORCÓW WODY

 

 

 

Stan aktualny.

 

 

       Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. informuje, że w nocy z 21 na 22 marca 2011r. nastąpiło włączenie zasilania sieci miejskiej w wodę produkowaną przez Zakład Wodociągowy Siedlice.

 

Włączenie to nastąpiło po kilkukrotnym potwierdzeniu

badaniami mikrobiologicznymi i fizykochemicznymi przydatności wody do spożycia.

 

        Proces ponownego włączenia ZW Siedlice do sieci wodociągowej spowodował zmianę kierunku przepływu wody i jej prędkości, a co za tym idzie, lokalnie zmiany barwy i mętności wody u odbiorców.

Sieci będą jednak sukcesywnie płukane, szczególnie po ewentualnych zgłoszeniach przez odbiorców (zgłoszenia na te same nr telefonów co zgłaszanie awarii).

 

PWiK Sp. z o.o. nie miało możliwości wcześniejszego usunięcia skutków awarii na podtopionych i zamarzniętych terenach Siedlic. Dlatego dopiero, po ponad dwóch miesiącach od zaistnienia awarii wodociągu w Siedlicach, PWiK Sp. z o.o.  przywraca wysoki standard jakości i ilości dostarczanej wody.

 

 

Dziękujemy za zrozumienie i, raz jeszcze, przepraszamy za problemy w zaopatrzeniu w wodę.


 

Zarząd PWiK Sp. z o.o.

___________________________________________________________________________________________

Przed awarią.

I. Stan przed awarią.

Miasto Gorzów i sąsiednie miejscowości (Chwalęcice, Kłodawa, Wojcieszyce, Wawrów, Czechów, Bogdaniec, Jenin, Łupowo, Bolemin, Łagodzin, Ciecierzyce, część Baczyny) zasilane są z trzech zakładów wodociągowych.

1. ZW Siedlice produkował w 2010 roku 11.113 m3/dobę co stanowiło 59% całej produkcji posiadając jednocześnie czynną i sprawną rezerwę w ilość 13.800 m3/dobę.

2. ZW Kłodawa produkował w 2010 roku 4.897 m3/dobę co stanowiło 26% całej produkcji, posiadając jednocześnie czynną i sprawną rezerwę w ilości 3.400 m3/dobę.

3. ZW Centralny przy ul. Kosynierów Gdyńskich produkował w 2010 roku 2.699 m3/dobę co stanowiło 15% całej produkcji, posiadając jednocześnie czynną i sprawną rezerwę w ilości 6.600 m3/dobę. (najnowsza studnia oddana w połowie grudnia ubiegłego roku do eksploatacji). Na przełomie lat 2000 - 2001 chciano koniecznie ten zakład zlikwidować z uwagi na oszczędność i bardzo duże nadwyżki w zdolności produkcyjnej pozostałych zakładów.

4. Łączna produkcja tych trzech zakładów w roku 2010 wynosiła 18.710 m3/dobę. Przy braku ZW Siedlice, po uruchomieniu wszystkich rezerw na ZW Kłodawa i ZW Centralnym uzyskano łączną produkcję na poziomie:

Kłodawa (4.897 + 3.400) + Centralny (2.699 + 6.600) = 17.596 m3/dobę

Do tej produkcji należy dodać 50 m3/dobę z ZW Maszewo i 50 m3/dobę z ZW Baczyna, a więc łącznie dysponujemy maksymalnie 17.596 + 100 = 17.696m3/dobę co odbiega od średniodobowego zapotrzebowania na wodę w roku 2010 o:

18.710 – 17.696 = 1.014 m3/dobę

Biorąc jednak pod uwagę, że w analizie posługujemy się średnią za cały rok 2010, w którym w okresie letnim występowało znacznie większe średniodobowe zapotrzebowania.

5. Wielkość 17.696 m3/dobę jest w okresie zimy wystarczająca, ale zarazem maksymalna jaką możemy wyprodukować.

II. Awaria.

W dniu 7.01.2011r. około godz. 1825 wystąpił zanik dopływu wody z ujęcia wody ZW Siedlice na stację uzdatniania, co przy pracujących studniach i ciągłości zasilania energetycznego znaczyło tylko jedno – rozszczelnienie sieci technologicznej wody surowej w obrębie międzywala na terenie zalewowym rzeki Warty. Jak teren ten wyglądał przy stanie Warty 5,10 m mogli się państwo przekonać przy akcji dowozu paszy dla stada koni znajdującego się w gospodarstwie zlokalizowanym na wybrzuszeniu gruntu w pobliżu ujęcia wody.

1. Po otrzymaniu wiadomości o wydarzeniu zostali wezwani pracownicy PWiK pełniący dyżury domowe w zakresie :

a) utrzymania produkcji wody,

b) utrzymanie sieci wodociągowej,

c) utrzymania zasilania energetycznego i automatyki.

2. Zespół do utrzymania produkcji wody uruchomił wszystkie rezerwowe studnie na ujęciu Centralnym i Kłodawa.

3. Zespół do utrzymania sieci wodociągowej przesterował sieć wodociągową w taki sposób, że:

a) Zawarcie i Zakanale otrzymywało wodę pod obniżonym ciśnieniu pochodzącą z zbiorników o poj. 6.000 m3 a zajdujących się na ZW Siedlice i wypełnionych w momencie awarii w około 70%,

b) Śródmieście, Słoneczna, Pl. Staromiejski, Tartaczna, Łupowo, Jenin, Bogdaniec otrzymało wodę pod obniżonym ciśnieniem pochodzącą z nadwyżek występujących na ZW Centralnym i ZW Kłodawa.

c) całe Staszica, Górczyn, Wawrów, Wojcieszyce, Czechów, Kłodawa, Chwalęcice i Piaski otrzymywały wodę pod pełnym ciśnieniem pochodzącą z ZW Kłodawa i ZW Centralny,

d) cała Baczyna i strefa ekonomiczna oraz Chróścik otrzymywały wodę pod obniżonym ciśnieniem z ZW Baczyna,

4. Zespół energetyczny przesterował systemy: zasilania energetycznego, sterownicze i automatyki.

5. Wszystkie wymienione czynności zostały wykonane w ciągu nocy z 7 na 8.01.2011 i nie zapewniały wody wszystkim odbiorcom.

III. Pierwszy tydzień po awarii.

Od 8.01.2011 do 12.01.2011 grupa pracowników PWiK na zalanym i skutym lodem terenie przy ofiarnej pomocy profesjonalistów ze straży pożarnej, w tym płetwonurków, zlokalizowała miejsce awarii około 1,5 km od wału przeciw powodziowego i próbowała nieskutecznie odłączyć uszkodzony rurociąg żeliwny DN 600 (może to nasuwać przypuszczenie, że zlokalizowane uszkodzenie nie jest jedynym). W tym czasie wystąpiły dodatnie temperatury, opady deszczu i przybór Warty o dalsze 15 cm do stanu 5,25 m co spowodowało, że dalsze próby codziennych marszów po coraz cieńszym lodzie byłyby igraniem z życiem i zdrowiem tak pracowników jak i strażaków. Dlatego akcję odwołano, do czasu opadnięcia wody w Warcie do stanu około 4,60 lub utworzenia się grubszej powłoki lodowej.

W tym czasie brygady sieci wodociągowej wykonały dodatkowo:

a) dwa połączenia gorzowskiej sieci wodociągowej z siecią wodociągowa w Gminie Deszczno i wspomogły zasilanie rejonu Zawarcia i Zakanala. Dodatkowo, po wyczerpaniu wody w zbiorniku ZW Siedlice rozpoczęto dostarczanie wody ze Śródmieścia na Zawarcie i Zakanale,

b) całkowicie przesterowano dostawę wody dla Śródmieścia,

c) połączono strefę Staszica z Os. Słonecznym,

d) przesterowano dostawę wody dla Chwalęcic z ZW Centralnego na ZW Kłodawa,

e) przesterowano dostawę wody dla Chróścika.

Wszystkie te zabiegi spowodowały, że w Gorzowie oraz sąsiednich miejscowościach od 13.01.2011 nie odczuwa się istotnych braków wody.

IV. Najbliższa przyszłość.

Osiągnięta sytuacja z uwagi na brak jakichkolwiek rezerw jest bardzo delikatna i wszystko może ją zakłócić, np.: Wyłączenia dostaw energii elektrycznej co np. miało miejsce w dniu 13.01.2011r.

Uwaga! Wyłączenie energii na kilka minut powoduje zakłócenia w dostawie wody przez kilka godzin jak również pogarsza jej jakość.

Awarie na sieci wodociągowej spowodowane:

a) ruchami gruntu przy odwilżach,

b) uderzenie pojazdu w hydrant i jego wyłamanie,

c) robotami ziemnymi wykonywanymi koparkami,

d) kradzieżami wody z hydrantów,

e) innymi awariami jakie mogą wystąpić.

V. Dodatkowe działania i przedsięwzięcia.

W PWiK uruchomiono dodatkowe dyżury pracowników w celu usuwania awarii bez względu na porę dnia i nocy oraz koszty.
Laboratorium zakładowe codziennie od 12.01.2011r. kontroluje jakość wody.

Od 17.01.2011r. zostaną uruchomione trzy dodatkowe punkty dezynfekcji wody podawanej do sieci.

Od 15.01.2011r. rozpoczęto przygotowywanie stacji uzdatniania wody na ZW Siedlicach do stanu hibernacji aby później skrócić czas jej uruchomienia po rozpoczęciu podawania wody z ujęcia. Nastąpi to po opadnięciu wody na ujęciu umożliwiającym lokalizację awarii i przesterowanie ujęcia wody Siedlice.

VI. Apel do odbiorców wody.

Z uwagi na tak delikatną równowagę pomiędzy ilością produkowanej wody a pobieranej przez odbiorców apelujemy o pełne zrozumienie zaistniałej sytuacji i wspólne działania, aby tę równowagę jak najdłużej utrzymać, co przy stale zwiększającym się poziomie wody w rzece Warcie (aktualny stan na 16.01.2011 wynosi 5,39m ) może trwać nawet kilka miesięcy.
- Dostawca wody uczyni wszystko, bez względu na koszty i wysiłek, aby występujące awarie źródeł wody, rurociągów itp. były usuwane jak najszybciej.
- Indywidualnych odbiorców wody prosimy o posiadanie w mieszkaniach pewnych zapasów wody, aby przez pierwsze godziny ewentualnych zakłóceń w dostawie wody z nich korzystać, bo ilość beczkowozów i ich mobilność jest ograniczona.
- Odbiorców zbiorowych takich jak spółdzielnie mieszkaniowe, ADM, wspólnoty mieszkaniowe itp. prosimy o natychmiastowe wydzielenie ogólnodostępnych punktów czerpania wody w piwnicach.
- Dużych odbiorców wody jak np. Słowianka, Faurecja, TPV, pralnie itp. prosimy o informowanie nas o zwiększonych rozbiorach wody, abyśmy mogli się do tego przygotować.

Jakość wody:

a) zmiany kierunków przepływu wody w sieci wodociągowej oraz zmiany prędkości (często kilkukrotne) powodują wypłukiwanie osadów odłożonych przez wiele lat na ściankach rurociągów,

b) stacje uzdatniania (filtry) pracują na maksymalnej wydajności w związku z czym mogą wystąpić chwilowe przekroczenia niektórych parametrów, w szczególności twardości i manganu,

c) z uwagi na brak odpowiedniej nadwyżki wody nie można płukać sieci wodociągowej i jej końcówek, dlatego prosimy o wyrozumiałość, gdyż jedyną alternatywą poprawy jakości wody jest zmniejszenie jej ilości, a to aktualnie nie wchodzi w rachubę , gdyż lepiej jak woda jest nieco pogorszonej jakości, niż gdy jej nie ma.

Gorzów Wlkp.16.01.2011r.
Kierownik Wydziału Produkcji Wody
Stanisław Kasperski

FOTOGALERIA - Zdjęcia wykonane przez pracownika PWiK pana Antoniego Owsiańskiego.




 

  PWiK